Bolest ucha

6.1. Onemocnění a problémy v zevním uchu

Mazová zátka:  často se stane, že je zvukovod z části nebo zcela uzavřen ušním mazem.  Pacient cítí zalehnutí  nebo až bolestivý tlak. V tomto případě lékař provádí vyčištění  pomocí štětiček a drobných  háčků  nebo udělá  výplach ucha. Výplach se provádí tak, že do zvukovodu je zaveden proud vody (speciální stříkačkou nebo ušní sprchou). Voda musí být ohřátá přibližně na teplotu těla. Proud vody způsobí vyplavení mazu. Voda, vyteklá z ucha,  je zachycována do nádoby, kterou drží sestra nebo pacient pod uchem. Po výplachu je potřeba znovu zvukovod zkontrolovat a případně odsát tenkým odsavačem  zbytky vody a mazu.  Pokud se ošetření provádí šetrně, není bolestivé.
 
 
 
Zánět zvukovodu (otitis externa):  pacient pociťuje sílící bolest ucha, která se zhorší  při dotyku ve vchodu do  zvukovodu, postupně dochází i k zalehnutí ucha. Může se objevit výtok z ucha. Pacient nebývá nachlazen.   Častěji  k tomu dochází  v létě, po koupání.
Opakované záněty zvukovodu mohou mít uživatelé sluchadel. Při vyšetření vidíme zarudnutí a otok kůže zvukovodu, který může zvukovod úplně uzavřít. Pacient při zavádění ušního zrcátku pociťuje větší bolestivost. Když je zánět rozvinutější,  šíří se do okolí zvukovodu. Proto se mohou zvětšit lymfatické uzliny v okolí a může se objevit horečka.
 
 
Při mírném zánětu používáme  kapky nebo masti  s účinkem proti bolesti, otoku a zánětu.  Je vhodné  chlazení zevního ucha studeným (nikdy teplým) obkladem a užívání  tablet  proti bolesti.  Při  těžkém zánětu doplňujeme léčbu ještě celkovými  antibiotiky, aby nedošlo k šíření infekce na okolní měkké tkáně.   Před návštěvou lékaře nedoporučujeme domácí  výplachy ucha žádnými  prostředky či zahřívání teplými obklady.
Cizí těleso ve zvukovodu: nalézáme nejčastěji u dětí. Při hře si mohou malé části hraček nebo korálky vsunout do zvukovodu. Kůže zvukovodu reaguje na cizí těleso zánětem, jehož výsledkem je bolest ucha. Cizí těleso je potřeba opatrně vyjmout a zvukovod ošetřit  mastí nebo ušními kapkami s protizánětlivým účinkem. Druhým nejčastějším nálezem je přítomnost  hmyzu ve zvukovodu. Odstraní se jednoduše výplachem.