Bolest ucha

6.3. Další onemocnění, která se mohou projevovat bolestí ucha

Dentitio difficilis je obtížné prořezávání zubu, které se projeví  zánětem dásně okolo zubu  - stoličky (zubu moudrosti). Může být doprovázeno bolestí  ucha na stejné straně.  Při vyšetření je ucho v pořádku , ale v dutině ústní je vidět zarudnutí a otok v místě prořezávajícího se zubu. Zpravidla stačí lokální ošetření  dásně, popřípadě odeslání pacienta k zubnímu lékaři.
 
Peritonsilární absces je  dutina s hnisem v blízkosti  krční mandle. Bolest může  začínat v uchu nebo do ucha při polykání vystřeluje.  Tato závažná krční infekce bývá  provázená horečkou. Nález v uchu je normální.  V dutině ústní  vidíme  otok a zarudnutí  oblouku nad mandlí na postižené straně.  Léčba spočívá v chirurgickém uvolnění  hnisavého ložiska (punkce a rozříznutí  abscesu nebo dokonce  odstranění  krční  mandle). Je nutné užívat celková antibiotika.
Zánět čelistního kloubu  bývá  především u dospělých.  Bolest ucha , která jej doprovází , je spojena s  pohyby dolní čelisti. Ušní nález  a sluchové testy jsou normální.  Příčiny jsou mohou být různé(revmatoidní onemocnění, důsledek používání masky a šnorchlu při potápění…). Doporučíme lék proti bolesti a vyšetření u zubního lékaře nebo ve speciální stomatologické poradně.
Klíčové slova: antibiotika, infekce, zánět,