Bolest ucha

7. Jak předcházet bolestem ucha

Správná ušní hygiena:  ušní maz má ochrannou funkci na kůži zvukovodu, jeho každodenní odstraňování je chybné. Uši stačí správně čistit 1 x týdně. Rodiče by měli znát metodu, jak dětem správně čistit uši. Rychlost tvorby mazu je velmi individuální. Pokud se tvoří nadměrné množství, domluvte postup s ORL lékařem.  Nebylo prokázáno, že tzv. svíčky do uší pomohou odstranit ušní maz. Použití ušního spreje je nešetrný způsob a prudký tlak tekutiny by mohl citlivý bubínek poranit. Pokud cítíte  zalehnutí ucha několik dní, objednejte se u  ORL lékaře.
Léčení a doléčení všech zánětů horních i dolních dýchacích cest je prevencí  vzniku opakovaných zánětů uší, které mohou vést k přechodné nebo trvalé poruše sluchu.
Pokud si dítě večer nebo v noci začne stěžovat  na bolest ucha, podejte lék proti zánětu a bolesti  a chlaďte ucho. Pokud se stav do rána nezlepší, vyhledejte ORL lékaře nebo pediatra.
Při vzletu a přistávání letadla se díky prudkým změnám tlaku hůře ventiluje Eustachova trubice, vzniká bolestivý podtlak a dítě pláče. Vhodné je v těchto chvílích od začátku podávat tekutiny nebo potraviny, které dítě nutí polykat a tím zlepšovat vyrovnávací funkci Eustachovy trubice.  Dospělý člověk může pít tekutinu po doušcích, otevírat doširoka ústa nebo žvýkat žvýkačku či bonbón. Pokud nastupujete do  letadla s rýmou, použijte 30 minut předem  kapky do nosu nebo sprej, který pomůže na přechodnou dobu splasknout sliznici v Eustachových tubách.
 
Klíčové slova: Eustachova trubice, podtlak, ušní maz,